Forum portalu Informatyk.edu.pl
Podzespoły komputerowe: karta rozszerzeń. - Wersja do druku

+- Forum portalu Informatyk.edu.pl (http://forum.informatyk.edu.pl)
+-- Dział: E.12, EE.08 (http://forum.informatyk.edu.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Urządzenia techniki komputerowej (http://forum.informatyk.edu.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Podzespoły komputerowe: karta rozszerzeń. (/showthread.php?tid=43)



Podzespoły komputerowe: karta rozszerzeń. - Majstersztyk - 10-11-2017

Podzespoły komputerowe
KARTA ROZSZERZEŃ

Karty rozszerzeń to płytki drukowane, które rozszerzają możliwości danego urządzenia o łączenie się do sieci bezprzewodowej, odtwarzanie dźwięku w wysokiej jakości, bądź dodają większą ilość wejść danego typu.

Kartami rozszerzeń są:

- karta graficzna
- karta dźwiękowa
- karta sieciowa
- karta sieciowa bezprzewodowa (WiFi)
- karta telewizyjna
- modem
- kontrolery pamięci masowych
- kontrolery portów

Karta graficzna

Karta graficzna to karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Została szerzej przedstawiona w artykule  http://www.informatyk.edu.pl/podzespoly-komputerowe-karta-graficzna/ lub http://forum.informatyk.edu.pl/Temat-Podzespoły-komputerowe-karta-graficzna

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa (karta muzyczna) to  komputerowa karta rozszerzeń pozwalająca na rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Obecnie układy dźwiękowe wystarczające do zastosowań amatorskich są zazwyczaj wbudowywane w płytę główną komputera, lecz bardziej wymagający użytkownicy mogą zaopatrzyć się w karty dźwiękowe pod PCI lub USB.

[Obrazek: Bez-tytułu-16.png]
Karta dźwiękowa Asus Xonar DX

Karta sieciowa

Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, której zdaniem jest przekształcanie pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, i są elementami aktywnymi sieci. Dla większości standardów karta NIC posiada własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny, znany jako adres MAC, przydzielony w momencie jej produkcji przez producenta.


[Obrazek: 20160307_204556-1.jpg]
Karta sieciowa Intel Gigabit Pro/1000GT Desktop PCI

Karta sieciowa bezprzewodowa

Pełni takie same funkcje jak standardowa karta sieciowa, lecz przesyła dane za pomocą sieci bezprzewodowej.

[Obrazek: 20160307_204556-2.jpg]
Karta sieciowa TP-LINK TL-WN881ND

Karta telewizyjna

Karta telewizyjna (ang. tuner card) – urządzenie wejścia/wyjścia komputera, które pozwala na rejejestrację, przetwarzanie oraz odtwarzanie obrazu telewizyjnego.Najczęściej ma komplet wejść i wyjść analogowych, umożliwiających podłączenie do komputera magnetowidu, gry wideo czy telewizora. Zazwyczaj są podłączane przez port PCI, USB lub nawet bezpośrednio do monitora.

[Obrazek: 20160307_204556-3.jpg]
Karta telewizyjna TBS 6281 SE

Modem

Modem (modulator-demodulator) jest urządzeniem elektronicznym, które moduluje sygnał w celu zakodowania informacji cyfrowych, tak by mogły być przesyłane w wybranym medium transmisyjnym(skrętką, światłowodem, bezprzewodowo), a także demoduluje tak zakodowany sygnał w celu dekodowania odbieranych danych. 

[Obrazek: Bez-tytułu-18.png]
Conexant HSFi CX11252-11 56K V.92 PCI Modem

Kontrolery pamięci masowych

Kontroler pamięci masowych (Host adapter) to kontroler, którego zadaniem jest komunikacja z urządzeniami pamięci masowych, takimi jak dyski twarde, czy napędy optyczne. W komputerach osobistych PC kontroler dysków najczęściej jest częścią mostka południowego. Może również występować jako osobny chip wlutowany na płycie głównej lub w postaci osobnej karty (zwanej w całości kontrolerem) podłączanej do złącza PCI lub PCI Express.

[Obrazek: 20160307_204556-5.jpg]
SYMBIOS / LSI LOGIC SYM22801 ULTRA WIDE SCSI HOST ADAPTER
 
Kontrolery portów

Kontroler portów stanowi układ zapewniający komunikację z urządzeniami zewnętrznymi poprzez różnego rodzaju porty, np. USB, Firewire lub COM. W komputerach PC kontroler portów najczęściej jest częścią mostka południowego, ale może występować jako osobny chip wlutowany na płycie głównej lub w postaci osobnej karty (zwanej w całości kontrolerem) podłączanej do złącza PCI.

[Obrazek: Bez-tytułu-17.png]
Kontroler USB 3.0, model i-Tec PCE22U3