• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polecenia Linux: przechodzenie do katalogu.
#1
Polecenia Linux CLI:
PRZECHODZENIE DO KATALOGU

Wstęp

Żeby przejść do danego katalogu, powinniśmy użyć polecenia cd. Składnia polecenia jest bardzo prosta, zawiera jedynie w sobie cd oraz nazwę katalogu, do którego chcemy się udać. Będziemy pracować na systemie OpenSuse za pomocą jego terminala, używając katalogu domyślnego /home/user.  Aby wyświetlić system pomocy polecenia cd możemy użyć poleceń takich jak cd --help oraz ­man cd.

[Obrazek: VirtualBox_OpenSuse_14_05_2017_13_01_09-1.png]

Aby użyć polecenia cd należy wpisać je, podając następnie katalog do którego chcemy się przenieść. Pomiędzy katalogami możemy się przenosić pomocą adresu względnego (czyli zależnego od aktualnego ustawienia katalogu, na którym operuje terminal), wpisując nazwę folderu i dopisując do adresu kolejne ukośniki, bądź adresu bezwzględnego, w którym zaczynamy od ukośnika, czyli katalogu głównego.

[Obrazek: VirtualBox_OpenSuse_14_05_2017_13_01_58.png]

Polecenia cd /home/user/Pulpit oraz cd Pulpit w naszym przypadku będą skutkowały przeniesieniem się do tego samego katalogu (gdyż znajdujemy się obecnie w katalogu za pośrednictwem terminala /home/user).

[Obrazek: VirtualBox_OpenSuse_14_05_2017_13_01_40.png]

Możemy także odnosić się do wcześniejszych katalogów za pomocą adresowania względnego, w tym przypadku używając ciągu znaków ../ które oznaczają poprzedni katalog względem aktualnej pozycji. Tak więc cd /home oraz cd ../ będą miały ten skutek.

[Obrazek: VirtualBox_OpenSuse_14_05_2017_13_01_29.png]

Praktyczne wykorzystanie polecenia

Polecenie cd możemy wykorzystywać, aby szybko przenieść się do danej lokacji, w celu rozpoczęcia pracy w niej. Jest to polecenie pomocnicze, które pozwala pominąć niepotrzebne znaki, odnoszące się do lokalizacji, w której planujemy zaprowadzić zmiany.
Poniżej daję listę pytań wraz z odpowiedziami (należy zaznaczyć pole poniżej tekstu pytania by zobaczyć odpowiedź).

Ćwiczenia:

1. Znajdujesz się w katalogu /. Jak przejdziesz do katalogu /home/user/Pulpit?
2. Znajdujesz się w katalogu /home/user/Pulpit. Jak przejdziesz do katalogu /home, korzystając z adresowania względnego?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Silnik forum: MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Edited & Optimized by Majstersztyk
Copyright © 2024 Informatyk.edu.pl