10-11-2017, 11:19
Podzespoły komputerowe
DYSK TWARDY
Napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika. Dysk twardy składa się z zamkniętego w obudowie, wirującego talerza (dysku) lub zespołu talerzy, wykonanych najczęściej ze stopów aluminium, o wypolerowanej powierzchni, pokrytej nośnikiem magnetycznym o grubości kilku mikrometrów, oraz z głowic elektromagnetycznych umożliwiających zapis i odczyt danych. Na każdą powierzchnię talerza dysku przypada po jednej głowicy odczytu i zapisu. Głowice są umieszczone na elastycznych ramionach i w stanie spoczynku stykają się z talerzem blisko jego osi.
Dyski magnetyczne
Dysk magnetyczny ma kształt okrągłej płyty i jest pokryty materiałem magnetycznym. Dane są na nim zapisywane i odczytywane za pomocą głowicy, którą stanowi cewka elektryczna. W czasie operacji odczytu/zapisu wiruje dysk, zaś głowica pozostaje nieruchoma. W trakcie zapisu wykorzystuje się pole magnetyczne, wytwarzane przez prąd płynący w cewce. Po nadejściu żądania zapisu, do głowicy wysyłane są impulsy, które powodują zapisanie określonych wzorów magnetycznych na powierzchni płyty. Odczyt polega na wykorzystaniu zjawiska przepływu prądu elektrycznego pod wpływem pola magnetycznego wirującego względem głowicy dysku. Ponieważ zapis i odczyt danych z dysku odbywa się za pomocą bloków, dane są przechowywane także w postaci bloków nazywanych sektorami.
Dysk magnetyczny WD Caviar Blue 500GB
Dyski SSD
Sposób działania urządzenia SSD jest podobny do tego, jaką stosuje się w pamięciach flash. Podstawową zaletą SSD jest brak ruchomych części. Dodatkowo dyski te charakteryzują się zdecydowanie krótszym czasem dostępu do danych (kilkadziesiąt razy), cichszą pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Większość napędów SSD wyposażono w interfejs serial ATA (SATA), charakterystyczny dla współczesnych dysków twardych.
Dysk SSD SanDisk 2.5 Ultra II
Dyski hybrydowe
Dysk hybrydowy stanowi połączenie szybkiego magazynu danych typu SSD oraz tradycyjnego nośnika HDD. Na skutek tego można zachować sporo miejsca na plik i jednocześnie uzyskać istotne przyspieszenie w porównaniu do zwykłych dysków wyposażonych w talerze. Na szybszą część trafiają pliki systemowe, oraz te dane, które są najczęściej nadpisywane. Pozostała część dysku, czyli ta o większej pojemności używana jest przez komputer do magazynowania multimediów oraz dużych plików. Dyski tego typu jednak nie dorównują jakością nośnikom SSD. Posiadają tradycyjne talerze, co powoduje, że są narażone na temperatury, uszkodzenia mechaniczne oraz pole magnetyczne. Samo przyśpieszenie dotyczy odczytu, ponieważ zapis pozostaje bez zmian – na poziomie prędkości dysku HDD.
Dysk hybrydowy Seagate Momentus 7200